EURO 2024. Franța a eliminat Portugalia la loviturile de departajare și merge în semifinale

Franța a obținut calificarea în semifinalele EURO 2024 după ce a învins Portugalia într-un meci tensionat care s-a decis la loviturile de departajare. Chiar dacă scorul a rămas 0-0 în timpul regulamentar, a doua repriză a adus mai multe ocazii de gol, cu momente de aproape pentru ambele echipe. Bruno Fernandes și Kolo Muani au fost la un pas de deschiderea scorului, însă mingea nu a ajuns în plasă. Camavinga a lovit bara în minutul 70, dar niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze în timpul regulamentar.

În prelungiri, Portugalia a avut mai multe ocazii, dar meciul a fost decis la loviturile de departajare. Eșecul lui Joao Felix în primul penalty ratat a fost crucial pentru Portugalia, în timp ce Franța a reușit să se impună cu 3 goluri marcate, toate din lovituri de la 11 metri.

Următoarea provocare pentru echipa lui Didier Deschamps va fi împotriva Spaniei pe 9 iulie la München. În altă parte, meciurile dintre Anglia și Elveția, respectiv Olanda și Turcia, promit o atmosferă incendiară. Anglia, considerată favorită la câștigarea trofeului, se va confrunta cu o Elveție dornică de a face istorie, în timp ce Olanda și Turcia se pregătesc pentru o luptă aprigă pentru un loc în semifinale, de la ora 22:00, pe Olympiastadion din Berlin.

Aceste confruntări aduc în prim-plan echipele care aspiră la succes și sunt gata să lupte pentru a ajunge cât mai departe în competiție, oferind fanilor momente incitante și pline de emoție.
Sursa: Realitatea de Arges