CSM Galați a eliminat BCM U FC Argeș Pitești din Cupa României la baschet

CSM Galați a învins BCM U FC Argeș cu 83-80 (16-18,18-22,14-16,26-16,9-8) după prelungiri și s-a calificat în turul următor al Cupei României! Sâmbătă, în meciul tur, jucat tot la Pitești, BCM U FC Argeș Pitești a învins cu 77-75 (18-21,15-22, 25-13,19-19).

Sâmbătă, formația pregătită de Florin Nini și Cătălin Ștefănescu a făcut un meci excelent și a ratat victoria la ultima aruncare a partidei,când mingea de 3 puncte aruncată de Matt Millon a lovit inelul. CSM Galați a câștigat 2 sferturi iar unul l-a încheiat la egalitate. Pentru CSM au marcat : Millon 17,Sturanovic 16,Fergusson-Masters 16,Brewton 13,Vlad 7,Ciotlăuș 3,Duică 3.
Luni seara, meciul retur s-a desfășurat cu totul altfel decât partida de sâmbătă . Piteștenii au controlat primele 3 sferturi iar gălățenii l-au pierdut și pe Sturanovic în debutul ultimului sfert.

Au ieșit în evidență Brewton, Fergusson Masters, Duică și Vlad. CSM Galați s-a impus cu 74-72 și a dus partida în prelungiri. Acolo tot elevii lui Nini și Ștefănescu au avut nervii mai tari și au obținut o calificare spectaculoasă.

Cu un lot format din 10 jucatori dintre care 7 sunt juniori, CSM Galați a reușit să elimine chiar pe terenul acesteia echipa din Pitești, care a terminat campionatul trecut oe podium.

Pentru CSM Galați au marcat : Brewton 20, Fergusson Masters 13, Sturanovic 12, Duică 11, Millon 10, Stan 8, Ciotlăuș 7, Vlad 2.

CSM Galați va juca următorul meci oficial, sâmbătă, 2 octombrie, când va debuta în campionat pe teren propriu, cu nou promovata CSM Ploiești.