Manchester City a învins Liverpool şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei

Manchester City s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei, după ce a învins, joi, pe teren propriu, echipa Liverpool, deţinătoarea titlului, scor 3-2.

La acest meci, cele două echipe s-au prezentat în compoziţii noi, cu mulţi absenţi de ambele părţi.

La lovitura de start, Citizens au apărut fără Kyle Walker, Jack Grealish, John Stones, Kalvin Phillips, Phil Foden, Ederson, Ruben Dias, Bernardo Silva şi Julian Alvarez, campionul mondial argentinian. Pe de altă parte, Erling Haaland şi Kevin De Bruyne au fost buni titulari.

La rândul său, de la Liverpool au lipsit Virgil Van Dikj, Ibrahima Konaté şi Diogo Jota.

Pentru City au marcat Haaland (10), Mahrez (47) şi Ake (58), iar pentru Liverpool au punctat Carvalho (20) şi Salah (48).

Manchester City se alătură astfel în sferturile de finală echipelor calificate marţi şi miercuri: Wolverhampton, Southampton, Newcastle, Leicester, Charlton (D3), Nottingham Forest şi Manchester United.

Sursa: Adevarul Zilei