Rezultatele serii de marți din Liga Campionilor la fotbal

AC Milan a obţinut prima sa victorie în acest sezon al Ligii Campionilor la fotbal, 2-1 cu Paris Saint-Germain, marţi seara, pe San Siro, în Grupa F.

PSG, care a câştigat cu 3-0 pe Parc des Princes, a reuşit să deschidă scorul la Milano, prin fundaşul slovac Milan Skriniar (ex-Inter Milano), în min. 9. Portughezul Rafael Leao a egalat rapid (12), din foarfecă, iar francezul Olivier Giroud a marcat golul victoriei imediat după pauză (50).

Parizienii au suferit al doilea lor eşec în grupă.

Scorul serii a fost reuşit de Atletico Madrid, 6-0 cu Celtic, dar campioana Scoţiei a evoluat în cea mai mare parte a timpului în zece, după eliminarea japonezului Maeda (23). Pentru echipa antrenată de Diego Simeone au înscris Antoine Griezmann (6, 60), Alvaro Morata (45+2, 76), Lino (66) şi Saul Niguez (85).

Manchester City şi RB Leipzig sunt primele echipe calificate în optimi, după victoriile reuşite marţi.

Manchester City, campioana en titre, a dispus de Young Boys Berna cu 3-0, prin dubla lui Erling Haaland (23 – penalty, 52) şi reuşita semnată de Phil Foden (45+1), dar nu a mai punctat după ce elveţienii au rămas în zece oameni.

RB Leipzig a învins-o din nou pe Steaua Roşie Belgrad, cu 2-1, în deplasare, după ce se impusese şi pe teren propriu, cu 3-1.

FC Porto a reuşit şi ea o victorie dublă cu Antwerp, 2-0 pe ”Dragao”, după 4-1 în deplasare.

Evanilson a deschis scorul din penalty (32), celălalt gol al lusitanilor fiind marcat de veteranul Pepe (90+1), la 40 de ani. Belgienii au evoluat aproape întreaga repriză secundă în inferioritate numerică.

Lazio a obţinut o victorie la limită cu Feyenoord, 1-0, pe Stadio Olimpico, luându-şi revanşa după ce a pierdut în Olanda cu 1-3. Immobile a marcat golul său cu numărul 200 pentru Lazio.

Rezultatele de marţi seara:
Grupa A
Atletico Madrid – Celtic Glasgow 6-0
Au marcat: Antoine Griezmann 6, 60, Alvaro Morata 45+2, 76, Lino 66, Saul Niguez 85.
Cartonaş roşu: Daizen Maeda (Celtic) 23.

Borussia Dortmund – Newcastle United 2-0
Au marcat: Niclas Fuellkrug 26, Julian Brandt 79.

AC Milan – Paris Saint-Germain 2-1
Au marcat: Rafael Leao 12, Olivier Giroud 50, respectiv Milan Skriniar 9.

Steaua Roşie Belgrad – RB Leipzig 1-2
Au marcat: Benjamin Henrichs (autogol) 81, respectiv Xavi Simons 8, Lois Openda 77.

Manchester City – Young Boys Berna 3-0
Au marcat: Erling Haaland 23 – penalty, 52, Phil Foden 45+1.
Cartonaş roşu: Sandro Lauper (Young Boys) 53.